SFUMATO

sfumato

Plastyczna Forma Teatralna SFUMATO działa od 1993. W ciągu kilkudziesięciu lat teatr tworzyło kilkaset wspaniałych, twórczych osób. Niektóre z nich swoją karierę zawodową połączyło z teatrem (studiują aktorstwo, prowadzą własne teatry). W naszej szkole SFUMATO działa od 10 lat. Jest znakiem wysokiej  jakości Gimnazjum nr 1, a teraz Szkoły Podstawowej nr 2. Sfumato to gest - światło - mrok -  muzyka - cisza. Spektakle rodzą z  wrażliwości i delikatności materii ludzkiej. Człowiek, postrzegany jest  jako bardzo skomplikowana maszyneria, której działania są autonomiczne i nieprzewidywalne. Dobro i zło, radość i smutek, sens i bezsens, życie i śmierć, sumienie i jego brak to niektóre aspekty spektakli teatralnych.

Sfumato ma na swoim koncie wiele sukcesów artystycznych – jest laureatem rejonowych i wojewódzkich Spotkań Grup Kolędniczych i Jasełkowych, laureatem Przeglądu Dziecięcej Twórczości Teatralnej "O Złote Pióro Koszałka Opałka", laureatem wojewódzkich spotkań w ramach PROARTE, teatrem występujących na ogólnopolskich spotkaniach teatralnych „Potyczki z teatrem”.

Recepta na sukces SFUMATO? – miłość do teatru, szacunek dla człowieka, radość z możliwości tworzenia i przebywania ze sobą. No i oczywiście słynne Noce Teatralne, podczas których  grupa (dosłownie) całą noc bardzo ciężko pracuje nad ostatecznym kształtem nowego spektaklu.

Zapyta ktoś – skąd taka nazwa?. Sfumato to termin wywodzący się z włoskiego słowa fumo, oznaczającego dym – w malarstwie olejnym łagodne przejścia z partii ciemnych do jasnych, dające mgliste, "miękkie" efekty kolorystyczne.  Takie są sztuki Plastycznej Formy Teatralnej Sfumato – tajemnicze, symboliczne, dające pole do własnej interpretacji.

Grudzień 2020

Twoje IP: 18.214.23.30